W jaki sposób sztuka pomaga w rozwoju umiejętności społecznych?

08 listopada 2024 / / Olsztyn,Poznań,RYSUNEK I MALARSTWO,TUS-ART,ZAJĘCIA

W jaki sposób sztuka pomaga w rozwoju umiejętności społecznych? Sztuka i rozwój umiejętności społecznych mogą iść w parze. Wzbudziliśmy Twoje zainteresowanie?

Spis Treści

Sztuka w edukacji

Sztuka jest „językiem” emocji, pozwalającym wyrazić to, co często trudno ująć w słowa, bywa także „oknem” do wewnętrznego świata jednostki. Jej zastosowanie w edukacji i terapii umożliwia głębsze zrozumienie zarówno siebie, jak i innych, wspierając proces oswajania oraz wyrażania emocji w sposób bezpieczny i konstruktywny. W Domu Rozwoju na co dzień przyjaźnimy się ze sztuką. Obserwujemy, jak zadowolenie z ukończonego dzieła dodaje “skrzydeł” młodym artystom oraz to, jak piękne i naznaczone indywidualnością są prace.

Moc sztuki

Sztuka ma wyjątkową moc. Obraz oddaje to, co czujemy i w jakiej jesteśmy kondycji. Gdy patrzymy na to, co stworzyliśmy, możemy lepiej zrozumieć nasze własne doświadczenia. Jeśli przyjrzymy się uważniej, dotrzemy do głębi emocji i towarzyszących im konfliktów wewnętrznych. To niezwykle silne działanie terapeutyczne sztuki jest możliwe przy wsparciu osób, które pomogą nam odkodować język naszych indywidualnych emocji.

Rozwój umiejętności społecznych

W kontakcie ze sztuką uczymy się:

  • Wytrwałości – budujemy odporność psychiczną i umiejętność radzenia sobie z krytyką.
  • Kreatywności – twórczość artystyczna stawia przed dzieckiem wyzwania i zachęca do szukania niestandardowych rozwiązań.
  • Empatii – sztuka pozwala lepiej zrozumieć perspektywę innych oraz ich emocje i potrzeby.
  • Szacunku dla indywidualności – przełamujemy bariery i uczymy się akceptować różnice między sobą.

Przykład zastosowania sztuki

Dzieci biorące udział w naszych zajęciach TUS-ART to wspaniali indywidualiści. Każde z nich ma inny charakter i potrzeby, często łączy je zapał do tworzenia oraz wspólnie doświadczane trudności, takie jak:

  • brak pewności siebie,
  • nieśmiałość,
  • nieustająca złość,
  • deficyty uwagi.

Sztuka stwarza nieskończone ścieżki prowadzące dzieci do zrozumienia siebie i najważniejszej – wewnętrznej akceptacji.

Niedawno dzieci obchodziły Halloween – wykorzystaliśmy tę okoliczność do rozmowy o tym, czego się boją. Dziecięce strachy przybrały realne kształty i barwy. Znając i wizualizując swoje lęki, mogły znaleźć własne sposoby ich oswajania i przezwyciężania.

Podsumowanie

Trening Umiejętności Społecznych ma wiele zastosowań. Przede wszystkim to bezpieczna przestrzeń, gdzie młody człowiek może zidentyfikować swoje uczucia i nauczyć się o nich mówić. Sztuka jest naturalnym nośnikiem wyrażania siebie, pozwala dzieciom przełamywać bariery emocjonalne i odnajdywać odwagę do wyrażania najgłębszych uczuć. W kontakcie z własnym dziełem młodzi twórcy lepiej rozumieją siebie i potrafią nazwać to, co wcześniej wydawało się niewyrażalne.

Dlatego też tak często mówi się, że „jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów”.

Jesteś zainteresowany zajęciami TUS-ART?

Sprawdź naszą ofertę lub zadzwoń: 507 950 000.

About The Author

Paweł Zbiegień