Rola Trenera TUS w Rozwoju Umiejętności Społecznych

09 listopada 2024 / / Olsztyn,Poznań,TUS-ART

 

Rola trenera TUS

Moderowanie treningów, zapewnienie interesującego programu zajęć, motywowanie do podejmowania pracy w grupie – to tylko niektóre zadania osoby prowadzącej Trening Umiejętności Społecznych. Rolą trenera TUS jest przeprowadzenie uczestników przez zajęcia tak, aby mogli efektywnie wykorzystać je dla swojego rozwoju i potrzeb.

Spis Treści

Zadania Trenera TUS

Trener wykonuje szereg kluczowych zadań, w tym:

  • Tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla uczestników zajęć.
  • Dbanie o granice każdej z uczestniczących osób.
  • Przygotowanie odpowiednich materiałów i zadań dla grupy.

Moderowanie Zajęć

Trener czuwa nad przebiegiem zajęć, moderuje je i działa tak, aby każdy uczestnik jak najwięcej z nich skorzystał. Łączy w sobie rolę moderatora, nauczyciela oraz obserwatora.

Tworzenie Bezpiecznej Przestrzeni

Trener tworzy bezpieczną przestrzeń dla uczestników zajęć, pozwalającą poczuć się swobodnie i dobrze. Na początku serii zajęć czuwa nad spisaniem kontraktu oraz zasad funkcjonowania w grupie. To wewnętrzny regulamin grupy, bazujący na wzajemnym szacunku i współpracy.

Dostosowanie Materiałów do Grupy

Zadaniem trenera jest przygotowanie materiałów i zadań odpowiednich dla danej grupy. Chodzi o zróżnicowanie zarówno ze względu na wiek, jak i na indywidualne potrzeby poszczególnych osób oraz dynamikę całej grupy.

Wsparcie Uczestników

Trener pełni również rolę wsparcia dla uczestników, co obejmuje:

  • Prezentowanie wzorów zachowań właściwych w danych sytuacjach.
  • Reagowanie na potrzeby uczestników, pozostawiając im przestrzeń do działania.
  • Łagodzenie napięć w sytuacjach konfliktowych.
  • Udzielanie rzeczowej i wspierającej informacji zwrotnej.
  • Bycie wsparciem emocjonalnym w przypadku braku pewności siebie.

Elastyczność Trenera

Dobre przygotowanie do zajęć to podstawa, ale dobry trener potrafi być elastyczny. W przypadku zmieniających się okoliczności zajęć potrafi pokierować pracą grupy w inny sposób niż początkowo założył. Nadrzędnym celem jest, aby osoby uczestniczące potrafiły w codziennym życiu wykorzystać nowe umiejętności.

Podsumowanie

Zaangażowanie, dobre przygotowanie, kompetencje oraz empatia – tym powinien charakteryzować się dobry trener TUS. Do tego dużo uśmiechu, pogody ducha i zrozumienia dla swoich podopiecznych. I mamy trenera wręcz idealnego.

About The Author

Paweł Zbiegień

Design by BIRCH