Poznajemy i odkrywamy nowe gatunki!

31 maja 2022 / / SZKOŁA,WSZYSTKIE WPISY

Podczas jednych z ostatnich zajęć z biologii w Szkole w Domu Rozwoju, rozwikływaliśmy m.in. zagadkę pt. „co w trawie piszczy” (i że nie tylko piszczy, i nie tylko w trawie, bo może np. burczeć w takim np. brzuchu). Bo przecież biologia zajmuje się tym, co wokół nas, jak i tym, co wewnątrz nas. A do poznawania świata przyrody można wykorzystać wszystkie zmysły – wzrok, słuch, węch, dotyk, smak.
Okazuje się, że niektóre związki, z których jesteśmy zbudowani, smakują tak, że trudno się od nich oderwać – jak cukry na przykład. Jednak, jak mogli przekonać się uczestnicy zajęć, nie wszystko słodkie co się cukrem nazywa. A będąc w ogrodzie, wykorzystując różne metody badawcze (np. obserwację), przekonaliśmy się, jak może wyglądać mniszek lekarski na różnych etapach swojego rozwoju, jak również zamieszkujące stawik żaby – akurat szczęśliwie był sezon na kijanki. Sporządziliśmy też dokumentację z naszych obserwacji botanicznych, dzięki czemu powstały piękne rysunki Beliis pernnis – czyli pospolitych stokrotek. Zaprzyjaźnialiśmy się także z niezwykle przytulaśnym gatunkiem Frytkus Niepospolitus.