Szkoła Ceramiki i Rękodzieła Artystycznego – młodzież i dorośli

Zajęcia w Szkole Ceramiki i Rękodzieła Artystycznego dla młodzieży i dorosłych mają na celu rozwijanie zdolności artystycznych, uwrażliwianie na sztukę i zdobywanie umiejętności praktycznych w tworzeniu i zdobieniu ceramiki. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą spędzić swój wolny czas w sposób twórczy i rozwijający ich pasje artystyczne. Zajęcia pozwalają na oderwanie się od codziennych obowiązków i stresu, a tworzenie własnych projektów daje poczucie satysfakcji i radości z osiągnięcia czegoś pięknego i wyjątkowego. Zajęcia sprzyjają swobodnemu wyrażaniu siebie i rozwijaniu artystycznych umiejętności.

Do zajęć można dołączyć w dowolnym terminie – przez cały rok szkolny!

Co oferujemy?

• Zajęcia prowadzone są w małych grupach.
  • Zajęcia podzielone są na trzy poziomy zaawansowania. Każdy poziom obejmuje 12 zajęć, podczas których zdobywane są nowe umiejętności.
  • Każde spotkanie zaczynamy od omówienia projektu i przygotowania planu działania.
  • Na każdych zajęciach realizujemy nowy temat.
  • Z powodów technologicznych każda praca musi przejść proces wypalania, dlatego od momentu wykonania pracy do jej wykończenia i zabrania do domu potrzeba minimum dwóch tygodni.
  • Prace będą zawsze do odbioru w Domu Rozwoju.

Poziomy nauczania:

Każde spotkanie to projekt w danej technice.

Poziom I:
Wyciskanie kuli:
– prosta, pierwsza technika pracy z gliną, pozwala tworzyć ceramikę każdego rodzaju. Można ją zrobić przez odciskanie, jak i rycie.
Formowanie z wałeczków:
– najbardziej popularna technika ceramiczna. Uczy cierpliwości i działa jak medytacja. Nauczymy się łączyć wałeczki na szlam i formować naczynie zacierając wałeczki, dowiecie się czemu tą techniką nie da się na raz zrobić większych naczyń oraz, co to znaczy, że glina musi zdębieć i jak suszyć pracę, żeby w miarę możliwości uniknąć niechcianych pęknięć.
Formowanie z plastra:
– technika wielowymiarowa, można z niej tworzyć wszystko; technika bardzo powszechnie wykorzystywana, można przy jej użyciu tworzyć płytki ceramiczne, naczynia, kubki, dzbanki, czajniki i wiele ceramiki ozdobnej
Zapoznanie się z kołem garncarskim i wytoczenie swojego naczynia.
Szkliwienie:
– omówienie szkliw ceramicznych, różnice w szkliwach, temperatury wypałów, techniki szkliwienia

Poziom II:
Malowanie kafli – metoda holenderska:
– wspaniała technika zdobienia kafli i nie tylko za pomocą tlenków;
Sgraffito:
– technika dekoracyjna, używana przy wykorzystaniu angoby lub farb podszkliwnych na mokrej glinie;
Linoryt:
– poznamy technikę linorytu, przygotujemy pracę własną, którą przeniesiemy na glinę wypaloną na biskwit. Nauczymy się robić specjalne mieszanki z tlenków do nanoszenia wzorów z linorytu na glinę;
Mozaika:
– wykonanie elementów mozaiki z masy ceramicznej według własnego projektu.

Poziom III:
Kserografia:
– bardzo ciekawa technika przenoszenia wydrukowanych fotografii na surową glinę. Tu będziemy małymi chemikami, nauczymy się robić roztwór i utrwalać prace na glinie.
Cyjanotypia:
– praca ze światłem UV, interesujący sposób przenoszenia obrazów, własnych wzorów, roślin, i innych elementów na wypaloną gliną za pomocą tlenków i światła.
Wypał w piecu jamowym
– najbardziej archeologiczny wypal przygotowanych przez kursantów prac a przy okazji ognisko z kiełbaskami.

Dni i godziny zajęć:

PONIEDZIAŁEK, godz. 18:00 – 20:00
ŚRODA, godz. 18:00 – 20:00

Cena:
Inwestycja w pasję i rozwój artystyczny to koszt 320 zł miesięcznie.
Opłata jest formą abonamentu gwarantującą odrobienie zajęć w przypadku usprawiedliwionej nieobecności.

Co obejmuje cena?

• glinę
  • narzędzia do pracy w glinie
  • szkliwa
  • wypał w piecu
  • prowadzenie zajęć przez profesjonalną artystkę Ceramiczkę
  • zabranie prac po jej wykonaniu do domu 🙂

Formularz rejestracyjny:

Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń do nas: 507 950 000.